padshah
04 خرداد 1402 - 14:06

فتح خرمشهر شیرین‌ترین واقعه دوران دفاع مقدس است

امام‌جمعه شهرستان نایین در مراسم گرامیداشت حماسه فتح خرمشهر گفت: فتح خرمشهر و مقاومت مردم غیور کشور، شیرین‌ترین و اشغال آن تلخ‌ترین واقعه دوران دفاع مقدس است.

به گزارش خبرگزاری فارس از نایین، حجت‌الاسلام  محمد مطهرخو، امام‌جمعه شهرستان نایین در مراسم گرامیداشت حماسه فتح خرمشهر در مسجد امام حسین (ع) اظهار کرد: تلخ‌ترین واقعه در دوران دفاع مقدس، اشغال خرمشهر توسط نیروی‌های بعثی عراقی بود و شیرین‌ترین واقعه این دوران، آزادسازی خرمشهر بود و مردم غیور و سلحشور خرمشهر با مقاومت ۳۵ روزه خود، صدام ملعون را در خرمشهر زمین‌گیر کردند.

وی ادامه داد: ادوات فراوان و کمک‌های بسیار غرب و شرق به دشمن باعث تسلط صدام بر خرمشهر شد و آبان ۱۳۵۹ و در بدو انقلاب، خرمشهر به اسارت دشمن درآمد و پس از حدود ۱۹ ماه و در خرداد ۱۳۶۱، فرزندان امام خمینی (ره) و این انقلاب توانستند این شهر را آزاد کنند.

مطهرخو بابیان اینکه خرمشهر درگذشته نیز گرفتار دشمنی‌ها قرارگرفته است، گفت: این شهر در سال ۲۱۷ به تصرف عثمانی‌ها، در سال ۱۳۲۰ به تصرف انگلیسی‌ها و در سال ۱۳۵۹ به تصرف بعث درآمد که نهایت در سال ۱۳۶۱ آزاد شد.

عملیات فتح خرمشهر عملیاتی با چهار هدف استراتژیک بود

امام‌جمعه شهرستان نایین ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان به‌ویژه سردار شهید جهان‌آرا، صیاد شیرازی و کاظمی، تصریح کرد: عملیات فتح خرمشهر، عملیاتی استراتژیک با چند هدف کلی اعم از عقب راندن دشمن تا سرحد مرزهای بین‌المللی کشور، نمایش قدرت برتری سیاسی و نظامی ایران بر عراق، انهدام نیروهای متجاوز در منطقه میان غرب کارون تا خط مرزی و هدف نهایی آزادسازی خرمشهر بود.

وی با اشاره به اینکه این عملیات به مدت ۲۶ روز با ۱۶ هزار کشته و زخمی و ۱۹ هزار اسیر عراقی به نتیجه رسید، اذعان داشت: رهبر انقلاب در خاطرات خود بیان می‌کنند که سردار شهید صیادشیرازی با ایشان در تهران تماس می‌گیرند و می‌گویند که عراقی‌ها برای تسلیم شدن، صف‌کشیده‌اند و البته ایران نیز در این عملیات شهید بسیار داد تا خرمشهر آزاد شود.

مطهرخو اضافه کرد: آزادسازی پنج هزار و ۴۰۰ کیلومترمربع از خاک ایران و ۱۸۰ کیلومتر خط مرزی، انهدام ۶۰ فروند هواپیما، سه فروند بالگرد دشمن، ۴۱۸ دستگاه تانک و نفربر، ۴۹ دستگاه خودرو ۳۰ قبضه توپ و غنیمت ادوات مختلف نتیجه این عملیات از منظر نظامی است.

امام‌جمعه شهرستان نایین بابیان اینکه امام خمینی از رزمندگان تشکر کردند و فرمودند خرمشهر را خدا آزاد کرد، گفت: دلیل بیان اینکه جمله، عدم غرور در رزمندگان اسلام بود که این آزادسازی قصه جنگ را عوض کرد و در ادامه فرمودند که فتح خرمشهر، فتح خاک نیست بلکه فتح ارزش‌های اسلامی است.

مساجد خاک‌ریزهای ارزش‌های اسلامی هستند

وی ادامه داد: به فرموده رهبر معظم انقلاب ما خرمشهرها در پیش داریم و این بدین معنا است که برای از دست ندادن خاک‌ریزهای ارزش‌های اسلامی باید تلاش کنیم که یکی از نمونه‌های سنگر اسلام، مساجد است.

مطهرخو بابیان اینکه مساجد سنگر اسلام هستند، بیان کرد: مساجد فعال مانند همین مسجد امام حسین (ع) نایین از مساجد زنده هستند که در آن آگاهی مردم با پرداختن به مسائل عبادی و سیاسی افزایش می‌یابد و برای تربیت نوجوان‌ها و جوان‌ها برای نسل آینده کشور برنامه دارد.

امام‌جمعه شهرستان نایین افزود: به خصوصیات مساجد زنده باید توجه کرد و بایستی عملیات حفظ و گسترش ارزش‌های اسلامی من‌جمله امربه‌معروف و نهی از منکر، تربیت جامعه دینی و دیگر موضوعات در همسایگی مسجد و محله تداوم یابد.

وی در ادامه خطاب به بسیجیان گفت: مسجد پایگاه اسلام و پایگاه شما است و این مساجد باید با حضور شما در نماز جماعت و برنامه‌های عمومی حفظ و پررونق‌تر شود و این مهم باایمان، اراده، علم به‌روز، تبعیت محض از ولی‌فقیه در وجود ما میسر است و خرمشهرهای پیشرو را حفظ خواهیم کرد.

فرمان ولایت‌فقیه، جهاد جوانان و نوجوانان در عرصه‌های انقلاب اسلامی است

سرهنگ محمدحسین الیاسی، فرمانده ناحیه مقاومت بسیج شهرستان نایین نیز در یادواره شهدای محله مسجد الغدیر، اظهار کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی در دوران دفاع مقدس، امام خمینی (ره) ظرفیت‌های مردمی را پای‌کار انقلاب آوردند و مقاومت مردم، ایثار و ازخودگذشتگی دو پیام شهدای گران‌قدر به کشور است.

وی بابیان اینکه اولین مقاومتی که بافرمان امام (ره) رخ می‌دهد در خرمشهر است، گفت: مساجد شهر به هنگام ورود دشمن به شهر فعال می‌شوند و شهید جهان‌آرا هسته‌ای را در حزب‌الله خرمشهر تشکیل می‌دهند و شاخه‌های نظامی و فرهنگی و پایه مقاومت مردمی در مسجد تشکیل می‌شود و به همین دلیل نماد مقاومت در شهر، مسجد جامع خرمشهر است.

الیاسی در ادامه تصریح کرد: ساماندهی مردم در مسجد، اقدامات اطلاعاتی و عملیاتی در مسجد و اعزام نیروها در مسجد انجام‌شده که در ادامه ایستادگی تا پای جان را از شهدای خرمشهر شاهد هستیم.

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج شهرستان نایین افزود: پس از چندین ماه در عملیات بیت‌المقدس با رمز یا علی ابن ابی‌طالب، شاهد دستاوردهای نظامی، اتحاد ارتش و سپاه، پای‌کاری نیروهای‌مردمی، ایمان و معنویت بودیم و برای آزادسازی خرمشهر، شش هزار شهید تقدیم نظام و انقلاب شده است.

وی بابیان اینکه پیام شهدا، پیروی از ولایت‌فقیه است، گفت: امروز ولایت‌فقیه به ما در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی عنوان کرده که برای ایران اسلامی بزرگ باید تمام جوان‌ها و نوجوان‌ها برای همه عرصه‌های انقلاب اسلامی پای‌کار بیایند.

پایان پیام/۶۳۰۲۵/ح

منبع: فارس
شناسه خبر: 1237818